Kim jest mistrz ceremonii i jaką rolę pełni?
Pożegnanie bliskiej osoby zawsze jest uroczystością smutną, której dodatkowo towarzyszą uczucia straty, bólu czy nawet gniewu. Niezależnie od emocji zależy nam jednak, aby uroczystość pogrzebowa miała odpowiednią i godną oprawę, wyrażającą nasz szacunek do zmarłego. Coraz częściej zdarza się, że uroczystość ma charakter świecki, a co się z tym wiąże pozbawiona jest religijnych akcentów i tradycyjnych, związanych z wiarą elementów. Nie ma zatem mszy świętej, a uroczystość zamiast księdza prowadzi wyznaczona osoba zwana mistrzem ceremonii.
Jaka jest rola mistrza ceremonii?
Profesjonalny mistrz ceremonii w uzgodnieniu z rodziną prowadzi uroczystość według ustalonego scenariusza, który może zależeć od woli zmarłego oraz życzeń i oczekiwań najbliższych. Ponieważ podczas takiego pogrzebu nie ma mszy świętej, więcej czasu poświęca się na wspomnienia i przedstawienie zmarłej osoby. Zadaniem mistrza ceremonii jest zatem zebranie, jak najwięcej informacji o zmarłym, które będą następnie w odpowiedni sposób przedstawione podczas pogrzebu. Zazwyczaj na początku mistrz ceremonii wita wszystkich zebranych, a następnie w specjalnie przygotowanej mowie pogrzebowej przedstawia sylwetkę zmarłej osoby, jej życie, zasługi, zalety. Wspomina, czym się interesowała, jakie były jej relacje z innymi, co sprawiało, że była wyjątkowa. Mówi także o pozostawionych w żałobie bliskich, którzy uczestniczą w pogrzebie.
Indywidualny charakter pogrzebu
Elokwencja mistrza ceremonii i jego profesjonalizm podparte dobrym przygotowaniem sprawiają wrażenie, że był on blisko związany ze zmarłym i dobrze go znał. Dlatego też pogrzeb prowadzony przez mistrza ceremonii wydaje się być często bardziej wzruszający i osobisty od pogrzebu religijnego. Ma charakter indywidualny, odzwierciedlający upodobania zmarłego i jego bliskich. Dodatkowo w scenariuszu można dosyć swobodnie ująć okolicznościowe wiersze, fragmenty tekstów prozy a także zadbać o wzruszającą oprawę muzyczną. Wszystkie te elementy sprawiają, że cały pogrzeb jest w odbiorze wyjątkowy, intymny.
Kto może zostać mistrzem ceremonii?
Obecnie w Polsce jest około 20 mistrzów ceremonii. Osoba, która wykonuje ten zawód musi cechować się wyjątkową osobowością i mieć odpowiednie predyspozycje psychofizyczne. Przede wszystkim musi umieć opanowywać stres, być pewna siebie i nie obawiać się wystąpień publicznych. Powinna być także opanowana i nie ulegać emocjom. Ponadto mistrz ceremonii powinien posługiwać się poprawną polszczyzną, mieć zdolności oratorskie i doskonałą dykcję. Kultura osobista, empatia i punktualność to także cechy mile widziane w tej profesji. Mistrzem Ceremonii Pogrzebowej może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Zazwyczaj występują oni na pogrzebie w stroju podkreślającym ważność i powagę chwili – czyli z reguły w todze, pelerynie czy garniturze.
Czy tylko pogrzeb świecki?
Choć mistrz ceremonii kojarzy się głównie z pogrzebem świeckim, zdarzają się sytuacje, że osoba taka jest wynajmowana do pogrzebów świecko-wyznaniowym. Dzieje się tak zazwyczaj, jeśli rodzina chce zachować religijny charakter uroczystości, ale jednocześnie nadać pogrzebowi bardziej indywidualny charakter.